Zahraniční výjezdy   Aktuality    Fotogalerie   Kroužky  

 

Dějepisný zájezd do Budapešti

 

3. května 2024 jsme se již po několikáté vydali na dějepisný zájezd. Tradiční akce naší školy se tentokrát zúčastnilo rekordní množství 47 žáků. Letošním cílem se stala “Perla na Dunaji”, maďarské hlavní město Budapešť.

 

Páteční ranní odjezd od Hlavního nádraží všichni zvládli, takže jsme po mnohahodinové cestě mohli začít objevovat krásy tohoto historicky významného místa. Při cestování všichni žáci našeho zájezdu ostatním účastníkům odprezentovali své krátké medailonky, jež se týkaly se historie Uher.

 

První cesta vedla do Velké synagogy (mimochodem se jedná o největší synagogu v Evropě). Po prohlídce se naše výprava nalodila, aby mohla absolvovat hodinovou projížďku po Dunaji, při které jsme z hladiny této řeky viděli všechny známé památky. 

 

Znaveni cestou z ČR vedly naše kroky do ubytování, abychom po krátké večerní procházce načerpali síly pro druhý den putování.

 

Sobotní Budapešť nás vítala paprsky slunce, mohli jsme tedy za ideálních podmínek vyrazit k Budínskému hradu, prohlédnout si Rybářskou baštu (ze které je půvabný výhled na město, někteří však dali přednost mobilní aplikaci, viz přiložené foto) a následně se konečně společně vyfotit.

 

Menší obtíže v dopravě (vzhledem k probíhajícímu běžeckému závodu) nás nezastavily. Mohli jsme tedy pokračovat na prohlídku budovy Parlamentu, kde byly k vidění korunovační klenoty (zákaz focení se vztahoval i na naši výpravu, tudíž nám zůstanou vzpomínky bez obrazových záznamů).

 

Pouť Budapeští byla vyčerpávající, všichni se tedy těšili do jednoho z mnoha bazénů, které se v okolí hlavního města Maďarska nachází. Tobogány, divoké řeky, vířivky i další atrakce byly rázem zaplněny naší výpravou.

 

Naštěstí se nikdo nerozhodl zůstat pod hladinou, mohli jsme se tedy vydat na večerní/ noční jízdu autobusem směrem domů, kam celá dějepisná výprava dorazila chvíli po půlnoci ze soboty na neděli. 

 

Za vyučující děkujeme rodičům za bezproblémovou spolupráci a žákům za hezkou reprezentaci naší školy v zahraničí. Příští rok zase naviděnou u dalšího dějepisného putování.